آنژین صدری – شایع ترین علامت بیماری عروق کرونر

آنژین که بیشتر به عنوان درد قفسه سینه شناخته می شود ، می تواند توسط بیماران مبتلا به CAD به عنوان ناراحتی ، فشار یا سنگینی روی قفسه سینه تجربه شود. برای من ، این مهمترین علامتی بود که به من هشدار داد دوباره در آستانه حمله قلبی دیگر هستم. گاهی اوقات این احساس درد ، سوزش یا احساس سیری بود که اغلب اوقات به سوء هاضمه نسبت می دادم.

بیشتر درد قفسه سینه بود ، اما گاهی اوقات نیز درد به سمت چپ و پشت من می تابید. سایر مبتلایان ممکن است درد را از طریق شانه ها ، گردن ، فک یا گلو تجربه کنند.

اگر توصیه ای می توانم با شما داشته باشم این است که به این علائم توجه داشته باشید و هرگز آنها را نادیده نگیرید. من یکبار این کار را انجام دادم و در 44 سالگی من دچار حمله قلبی شدم. حتی اگر تا به حال به مشکل قلبی مبتلا نشده اید ، لطفاً در اسرع وقت به دنبال درمان باشید – نه ، فوراً. و اگر می دانید که آنژین دارید ، باید داروهای ضد آنژین خود را طبق تجویز پزشک مصرف کنید. اطمینان حاصل کنید که ماهیت دقیق درد ، دکتر متخصص قلب در مشهد  زمان وقوع آن و کاری که دقیقاً در حال انجام آن بودید را به پزشک اطلاع دهید. با کمک پزشک ، می توانید تعیین کنید که آیا دردی که تجربه کرده اید مرتباً در حال وقوع است یا آیا این درد بدتر و مکرر می شود ، حتی اگر در حالت استراحت هستید و هیچ تلاش فیزیکی انجام نمی دهید.

علل آنژین صدری

با کاهش جریان خون به قلب شروع می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد ، اکسیژن و مواد مغذی حیاتی به ماهیچه های قلب نمی رسند. قلب آنها باید از نوع دیگری از سوخت استفاده کنند ، اما از سوخت کمتری استفاده می کنند تا بتواند به پمپاژ خون به بقیه بدن ادامه دهد. این استفاده از سوخت کم کارآمد دیگر منجر به تولید اسید لاکتیک می شود. اسید لاکتیک در عضلات تجمع می یابد و تجمع آن باعث درد می شود. هنگامی که بیش از حد تمرین می کنید ، همین امر در مورد ماهیچه های پاها یا بازوها اتفاق می افتد. درد در عضلات بازوها و پاها نیز ناشی از اسید لاکتیک است. داروهایی وجود دارد که برای مقابله با این گرایش قلب به استفاده از سوخت ناکارآمد استفاده می شود.

انواع آنژین صدری

سه نوع آنژین وجود دارد ، یعنی:

1. آنژین پایدار – درد فقط در حین انجام فعالیت های بدنی یا در طول دوره های احساسی شدید تجربه می شود. استراحت معمولاً باعث از بین رفتن درد می شود.

2. آنژین ناپایدار – درد قفسه سینه که از این نوع تجربه می شود ، ممکن است بیشتر و حتی در هنگام استراحت یا انجام حداقل فعالیت رخ دهد. داروهای خوراکی معمولاً می توانند علائم را تسکین دهند ، اما چون درد ناپایدار است ، ممکن است پیش ساز حمله قلبی باشد.

3. آنژین پرینزمتال – درد حتی در حالت استراحت ، خواب یا فقط در معرض دمای سرد ایجاد می شود. درد ناشی از کاهش جریان خون در عضله قلب یا در اثر اسپاسم عروق کرونر در نزدیکی انسداد ایجاد می شود.

پزشک می تواند پس از پرسیدن مجموعه ای از س theالات از بیمار ، تشخیص آنژین را انجام دهد تا بداند علائم چیست و در چه شرایطی درد ظاهر می شود. پزشک شدت درد را از شما می پرسد ، بدترین درد در کدام قسمت از بدن شما تجربه شده است و هنگام بروز درد چه می کردید. در مورد من ، من اکنون به طور مبهم (9 سال پیش که برای اولین بار آنژین را تجربه کردم) درد قفسه سینه و تنگی نفس را به خاطر دارم. یادم می آید از وقتی که برای اولین بار بود چنین دردی را تجربه می کردم عصبی و ترسیده بودم. آن زمان فکر می کردم که در حال حاضر دچار حمله قلبی شده ام. به بیمارستان نزدیک محل کارم در آن زمان رفتم. دکتر از من خواست که یک تکه نیتروگلیسیرین بگذارم که بلافاصله باعث سردرد وحشتناکی شد و به من توصیه کرد که روز بعد به متخصص قلب مراجعه کنم. حدس زدید ، من بازدید را به تعویق انداختم اما فقط برای سه روز. اولین قسمت درد روز دوشنبه رخ داد و من پنجشنبه بعدی رفتم. متخصص قلب به من گفت که در واقع ممکن است من انسداد عروق قلبم را داشته باشم ، بنابراین او به من گفت در بیمارستان بمانم تا قلبم معاینه شود. من آخر هفته به بیمارستان رفتم تا یک سری آزمایش را انجام دهم: تست استرس ورزشی ، ECK و کاردیوگرام اکو. همه آنها به احتمال بیماری عروق کرونر اشاره کردند. چیزی که برای من باقی ماند آنژیوگرافی بود. برای من غیرممکن بود که آن را به دلایل مالی داشته باشم. از دکتر خواستم صادقانه شانس خود را به من بگوید و او به ما گفت که هنوز می توانیم پیشرفت بیماری را از طریق دارو کنترل کنیم.

Scroll to Top